Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Z czym się wiąże nieprawidłowa ilość płytek krwi?

Zobacz artykuły na temat:krewżelazobadaniewątrobabiałaczkaśledziona
Płytki krwi (PLT), zwane trombocytami, to najmniejsze elementy morfotyczne krwi. Ich głównym zadaniem jest udział w procesie krzepnięcia krwi. Zarówno zbyt mała ilość płytek krwi, jak i ich nadmiar, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu.

Nieznane

Badanie morfologiczne ocenia liczbę oraz objętość płytki (MPV). Zmniejszenie liczby płytek nazywamy małopłytkowością lub trombocytopenią, zaś zwiększenie - nadpłytkowością lub trombocytozą.

Skąd się biorą płytki krwi?

Trombocyty, tak jak inne elementy krwi, powstają w szpiku kostnym. Postacią bezpośrednio poprzedzającą dojrzałą postać płytki krwi jest megakariocyt, który jest większy i w przeciwieństwie do płytek krwi posiada jądro komórkowe.

Ile powinno być płytek krwi?

Liczba płytek krwi Płytki żyją w krwioobiegu około 8-12 dni, po czym ulegają rozkładowi w śledzionie oraz wątrobie. Prawidłowa wartość płytek krwi wynosi 150000 do 400000/ul (150-400 K/ul). O małopłytkowości mówimy gdy liczba trombocytów wynosi poniżej 100000/ul. Poziom płytek 35000-4000/ul zapewnia jeszcze ich funkcję hemostatyczną, ale wartość poniżej 10000/ul jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Przy najmniejszym urazie może dojść do ciężkiego, niemożliwego do opanowania krwotoku, może dochodzić także do krwawień samoistnych.

Trombocytopenię dzieli się na:

  1. wywołane niedostatecznym wytwarzaniem megakariocytów w szpiku kostnym (tak zwane małopłytkowości centralne);
  2. spowodowane nadmiernym usuwaniem płytek krwi z krążenia (małopłytkowości obwodowe), najczęściej na tle autoimmunologicznym;
  3. wywołane nierównomiernym rozmieszczeniem płytek krwi w ustroju;
  4. wywołane rozcieńczeniem płytek krwi.

Sprawdź: Badania krwi - vademecum


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 34
dodano: 11:56 2016-05-27 przez: ~gość (81.210.*.*)
hej. Mam 50 tys plytek na 140/400 tys. Mam 23 lata. Mam sie bac?
dodano: 10:58 2016-03-13 przez: ~gość (95.90.*.*)
Hej Ada czy mogłabyś podać adres maila? ? Ja też lecze się na małopłytkowość od dwóch lat i szukam różnych informacji bo już nie wiem co może pomóc mój adres mail to magdalenakrupa26@yahoo.com napisz jeśli będziesz mieć ochotę pozdrawiam
dodano: 18:31 2016-03-04 przez: ~gośćm (83.29.*.*)
To idź babo do lek.z dzieciakiem jak masz taka wiedzę. Ja mam ok 20 tys i znów trzeba się ratować szpitalem.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter