Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Skąd wiadomo, że ktoś jest zarażony tasiemcem?

Zobacz artykuły na temat:anemianudnościinfekcjeukład pokarmowytasiemiec
Zarażenia tasiemcami mogą objawiać się nieco inaczej w zależność od gatunku tasiemca. Symptomy choroby są często niespecyficzne, dlatego warto zwrócić uwagę jak przebiega diagnostyka i jakie badania są szczególnie ważne.

Nieznane

Jak rozpoznać zakażenie tasiemcem?

Czym jest tasiemiec?

Tasiemce to robaki płaskie, których formy dorosłe szczególnie upodobały sobie układ pokarmowy człowieka. Poszczególne gatunki tasiemców różnią się od siebie wieloma cechami. Niektóre z nich mogą żyć w przewodzie pokarmowym człowieka nawet przez 25 lat!

Tasiemiec nieuzbrojony - uwaga na niedogotowane mięso wołowe!

Nadpobudliwość nerwowa, zawroty głowy, nudności i wymioty, ból w nadbrzuszu, to tylko niektóre z objawów, mogących towarzyszyć zakażeniu tasiemcem uzbrojonym.

Dochodzi do niego podczas spożywania zainfekowanego mięsa wołowego.

Diagnostyka opiera się głównie na badaniu koproskopowym (badaniu kału). Podczas takiego badania poszukuje się poszczególnych członów tasiemca (proglotydów) lub jaj. Jaja tasiemca wykrywa się stosukowo rzadko ( 50% przypadków), a na ich podstawie nie można powiedzieć czy chory jest zarażony tasiemcem uzbrojonym czy nieuzbrojonym. We wczesnym okresie choroby człony i jaja tasiemca nie są w kale wykrywane. Wykrywa się, wtedy swoiste antygeny tasiemca (koproantygeny). Oprócz badania kału i fragmentów wydalonego pasożyta dużą skutecznością charakteryzuje się badanie wymazu z odbytu.

Zobacz też: Czy można wykryć chorobę pasożytniczą na podstawie badań krwi?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 30
dodano: 13:14 2016-04-21 przez: ~gość (83.10.*.*)
płe
dodano: 15:53 2016-01-22 przez: ~gość (83.26.*.*)
plaskie! .....ciekawe .....superstronka xd
dodano: 15:51 2016-01-22 przez: ~gość (83.26.*.*)
fajna ta strona like
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter