Problemy ze stopami

Ból, zaczerwienie, obrzęk – to najczęstsze dolegliwości, które dotykają stopę. Po całym dniu chodzenia boli cię stopa? Wstajesz rano i nie możesz chodzić? Boli cię duży palec u stopy? Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się co może być przyczyną Twoich dolegliwości związanych ze stopą.
/ 20.10.2011 16:51
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem ze stopą/stopami dotyczy dziecka lub niemowlęcia? U dzieci choroby, wady i deformacje stóp należą do jednych z najczęstszych wad układu kostno-stawowego. Najczęściej mamy do czynienia ze szpotawością stóp, objawiającą się wykręceniem stópek do środka lub na zewnątrz. Udaj się szybko do pediatry. Deformacje i wady stóp u niemowląt i dzieci można całkowicie wyleczyć bez konsekwencji w życiu dorosłym, pod warunkiem, że odpowiednie leczenie rozpocznie wystarczająco wcześnie.

2.  Czy boli cie stopa, jest obrzęknięta, zaczerwieniona? Czy masz gorączkę?

Możesz cierpieć na zapalenie tkanki podskórnej, gorączkę reumatyczną,  reumatoidalne zapalenie stawu lub zapalenie stawów o innej etiologii. Choroba może atakować jedną lub obie stopy. Skontaktuj się z lekarzem. Zwykłe zapalenie stawów można leczyć lekami przeciwzapalnymi i czasem antybiotykami. Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga jednak bardziej skomplikowanego leczenia, nierzadko wspomaganego ćwiczeniami, fizjoterapią, a nawet leczeniem zabiegowym.

3. Czy ból stopy związany był z urazem, upadkiem lub uderzeniem w nogę?

Przejdź do pytania numer 9.

4. Czy stopa zaczyna boleć po intensywnym wysiłku fizycznym?

Możesz mieć złamaną jedną lub kilka kości stopy. Najczęściej dochodzi do pourazowego złamania kości śródstopia. Złamanie to objawia się jednak inaczej niż np. złamanie ręki. Ból nasila się podczas aktywności fizycznej i zmniejsza się podczas odpoczynku.

Udaj się do lekarza. Konieczne jest wykonanie prześwietlenia. W międzyczasie możesz zastosować okłady z lodu i leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

5. Czy czujesz ból od strony podeszwy stopy, między poduszką a piętą? Mogło u ciebie dojść do skręcenia więzadła łuku stopy. To rzadkie schorzenie polegające na naderwaniu więzadła odpowiadającego za wypuklenie podbicia stopy.

Poczekaj kilka dni i zobacz czy ból nie zacznie sam ustępować. Możesz przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

6. Czy poza bólem na grzbiecie (górnej części) stopy występuje opuchlizna lub zaczerwienienie?

To może być uszkodzenie ścięgien górnej części stopy lub samej skóry na stopie.

Dolegliwości powinny same ustąpić po kilku dniach. Możesz zastosować okład z lodu lub przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Jeżeli ból jest bardzo silny bądź nie ustąpi – udaj się do lekarza.

7.  Czy ból zlokalizowany jest w górnej części stopy, wokół pięty lub kostki? Czy ból uniemożliwia chodzenie i stawanie na chorej stopie? Czy stopa jest spuchnięta lub zasiniona?

Mogło dojść u ciebie do urazu śródstopia, kości pięty i stawów miedzy nimi lub zwichnięcia kostki.

Koniecznie udaj się do lekarza, najlepiej od razu na ostry dyżur ortopedyczny. Nie można lekceważyć zwichnięcia kostki. Nie wolno „rozchodzić” bólu. Torebka stawowa stawu skokowego może się źle zrosnąć i do końca życia staw będzie niestabilny i podatny na urazy.

     
8. Czy ból dotyczy tylko jednego palca? Czy wystąpienie bólu poprzedzał uraz, uderzanie lub skręcenie stopy lub palca? To może być skręcenie, złamanie lub naciągnięcie palca. Najczęściej patologie te dotyczą dużego palca u stopy. Udaj się do lekarza Możesz zastosować zimny okład oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Usztywnienie palca pozwoli na bezpieczny transport i zapobiegnie dalszym urazom.
 

Jeżeli masz objawy występujące po urazie stopy, której nie pasują do opisanych powyżej, nie oznacza to że nie masz powyższych chorób. Uraz stopy może dawać nietypowe objawy. Zawsze należy również rozpatrywać obecność ciała obcego w stopie. Udaj się do lekarza. Możesz w międzyczasie zastosować okłady z lodu i leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

9. Czy masz płaskie stopy? Czy odczuwasz ból stóp po wewnętrznej stronie stopy i na podeszwie, szczególnie po całym dniu chodzenia?

Możesz mieć płaskostopie. Polega na spłaszczeniu poprzecznego i/lub podłużnego łuku stopy, co powoduje nieprawidłowe obciążenie stopy i dolegliwości bólowe. Profilaktyka płaskostopia to noszenie wkładek albo butów z odpowiednio wyprofilowaną powierzchnią oraz unikanie butów na całkowicie płaskiej podeszwie. Wysokie obuwie jest szkodliwe, ale zupełnie płaskie również. Optymalny jest obcas 2-4 cm. Jeżeli objawy nie ustąpią – zgłoś się do lekarza.

10. Czy masz na stopach, szczególnie palcach i na podeszwie, małe i twarde zgrubienia skóry? To mogą być odciski, brodawki lub modzele. Za odciskami przemawia zaczerwienienie, bolesność w dotyku i gładka powierzchnia skóry. Brodawki natomiast są niewrażliwe na dotyk, a ich powierzchnia jest zwykle pokarbowana i ciemniejsza od otaczającej skóry. Odciski są efektem za ciasnego obuwia. Zmiana butów i odpowiednie kremy zmiękczające zmniejszają dolegliwości. Brodawki są natomiast problemem chorobowym, wynikają z zakażenia wirusem HPV. Wymagają usunięcia, ponieważ mogą się roznosić na całe ciało. Możesz spróbować usunąć brodawki dostępnym bez recepty preparatem na odciski lub brodawki.  Jeżeli to nie pomoże – udaj się do lekarza.

11. Czy pierwszy krok rano, zaraz po przebudzeniu sprawia ból? Czy odczuwasz narastający ból w pięcie przy jej obciążaniu?

Możesz cierpieć na zapalenie powięzi podeszwy lub ostrogę piętową.

Możesz przykładać w bolące miejsce okłady z lodu oraz stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Jeżeli ból nie ustąpi odwiedź lekarza. Może on zalecić odpowiednie ćwiczenia rozciągające, które pomogą złagodzić ból. Pomóc może również miękka wkładka lub wkładka z otworem na ostrogę.

12. Czy chorujesz na cukrzycę? Czy masz podwyższony poziom cukru we krwi? Wieloletnia cukrzyca lub podwyższony poziom cukru prowadzi do mikroangiopatii (choroby małych naczyń) i neuropatii. Jedną z nich jest tzw. stopa Charcota, która może powodować dolegliwości bólowe stopy. U cukrzyków częściej spotyka się także zapalenie tkanki podskórnej. Koniecznie udaj się do lekarza.

13. Czy masz bolesny i zaczerwieniony palec, szczególnie w okolicy paznokcia? Możesz cierpieć na wrośnięcie paznokcia. To popularne schorzenie, które najczęściej występuje przy nieprawidłowym obcinaniu paznokci. Musisz udać się do lekarza. Wrastający paznokieć często ulega zakażeniu i należy go wtedy usunąć.

14.  Czy masz powiększoną lub wystającą kostkę po wewnętrznej stronie od dużego palca u stopy? Czy odczuwasz ból w dużym palcu u nogi lub jest on skierowany do pozostałych palców? Możesz mieć halluksy, czyli inaczej paluch koślawy. To choroba prowadząca do deformacji stawu i postępującego skrzywienia palucha. Nie wolno nosić za małych butów, ponieważ pogłębiają dolegliwości. Kiedy masz już halluksy musisz unikać wysokich obcasów. Możesz zastosować okład z lodu i leki przeciwbólowe. Czasem, w mniej zaawansowanym stadium choroby, pomagają wkładki międzypalcowe lub inne pomoce ortopedyczne. W zaawansowanych stadiach konieczna może być operacja.

15. Czy bolą cię place, w szczególności paluch? Czy palec jest czerwony, opuchnięty i boli przy każdym dotyku? To może być artretyzm (dna moczanowa). Najczęściej atakuje staw palucha, ale może także zajmować inne stawy (kolanowy, barkowy, łokciowy). Natychmiast udaj się do lekarza.
16. Czy zauważyłeś na skórze stopy jakieś różowe lub białawe zmiany? Czy skóra między palcami między palcami swędzi lub piecze? Możesz cierpieć na grzybicze zakażenie skóry stopy. Możesz użyć lek przeciwko grzybicy stóp dostępny bez recepty. Mają one jednak małą skuteczność i powodują szybkie nawracanie dolegliwości, dlatego lepiej od razu udać się do dermatologa.
17. Czy odczuwasz palący ból u nasady palców? Czy towarzyszy temu mrowienie lub drętwienie podeszwy i palców? To może być nerwiak Mortona. Możesz zmniejszyć dolegliwości stosując okłady z lodu lub leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Noś szerokie buty z miękkimi podeszwami.
18.  Czy chodziłeś ostatnio po dworze w trakcie mrozu? Czy Twoje palce u nóg były narażone na bardzo niską temperaturę? Mogło u ciebie dojść do odmrożenia skóry stopy. Natychmiast udaj się do lekarza. Źle zaopatrzone odmrożenie może doprowadzić do martwicy palców. Możesz ogrzać palce kompresem z ciepłej wody. PAMIĘTAJ. Ogrzewając odmrożone miejsca posługujemy się zasadą – od niskiej do wyższej  temperatury.
19. Czy palce mają siny lub czarny kolor? Czy straciłeś czucie w palcach? Czy palce są rozpulchnione i wydzielają  nieprzyjemny zapach? To może być gangrena, czyli zapalenie głębokie tkanek prowadzące do ich martwicy. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Źle zaopatrzona gangrena prowadzi do martwicy palców i zmusza do ich amputacji.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Zdrowe nogi i stopy – jak to zrobić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA