Problemy z narządami płciowymi kobiet

Odczuwasz ból podczas stosunku? Twoje upławy wyglądają dziwnie? Myśl o współżyciu napawa cię lękiem? Czy odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie w okolicach pochwy? Wykonaj test, aby znaleźć przyczynę swoich dolegliwości i poradzić sobie z tymi problemami.
/ 20.07.2012 12:19
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy masz zwiększoną ilość upławów, ale o normalnym kolorze, konsystencji i zapachu?

Zazwyczaj jest to związane z naturalnymi zmianami hormonalnymi, fazą cyklu miesięcznego, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub innych leków hormonalnych. Jeżeli objawy będą się nasilać lub śluz zmieni swój kolor i zacznie mieć nieprzyjemny zapach, pilnie skontaktuj się z lekarzem.

2.  Czy masz białe, grudkowate, serowate upławy? Odczuwasz pieczenie oraz swędzenie pochwy i warg sromowych, któremu towarzyszy ich zaczerwienienie?

Możesz cierpieć na zakażenie pochwy. Takie objawy występują przy zakażeniu bakteriami beztlenowym, grzybami z rodzaju Candida lub drożdżakami. Czasem podobne objawy mogą wywołać środki do higieny intymnej.

Jeżeli objawy pojawiły się u ciebie po raz pierwszy, zgłoś się do lekarza. Na zakażenia spowodowane grzybami można stosować przeciwgrzybiczne maści dostępne w aptekach bez recepty. Dbaj o higienę, noś bawełnianą bieliznę i przewiewne ubrania. Unikaj ciasnych spodni oraz ubrań w których bardzo się pocisz.

3. Czy masz zielonkawo-żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu?

Przejdź do pytania nr 5.

4. Czy odczuwasz ból podczas stosunku?

Przejdź do pytania nr 10.

5. Czy odczuwasz ból w podbrzuszu lub dyskomfort podczas współżycia?

Możesz cierpieć na zakażenie narządów miednicy mniejszej, poważne zakażenie jajowodów, jajników i macicy lub infekcję przenoszoną drogą płciową.

Pilnie skontaktuj się z ginekologiem.
  Występujące u Ciebie objawy mogą być spowodowane bakteryjnym zakażeniem pochwy. Skontaktuj się z lekarzem.
6. Czy masz bolesny obrzęk na wejściu do pochwy lub wargach sromowych? Obrzęk może być spowodowany zakażeniem błony śluzowej przedsionka pochwy, ropniem lub zakażeniem warg sromowych lub gruczołów przedsionka pochwy. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

7. Czy zauważyłaś owrzodzenie lub rany na zewnątrz bądź wewnątrz pochwy?

Pojawiające się owrzodzenia mogą świadczyć o zakażeniu wirusem opryszczki lub mogą być pierwszym objawem innych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Skontaktuj się z lekarzem.

8. Czy odczuwasz suchość pochwy podczas stosunku lub swędzenie i podrażnienie pochwy? Może być to spowodowane infekcją lub niedoborem hormonów. Skontaktuj się z lekarzem, w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości. Najczęstszą przyczyną suchości pochwy jest menopauza. Suchość pochwy można zmniejszyć stosując środki nawilżające.

9. Czy odczuwasz lęk przed współżyciem? Stosunek płciowy może być bolesny przy pochwicy, czyli mimowolnym skurczu mięśni wokół pochwy. Jest to rodzaj stresowej reakcji wywołanej lękiem przed współżyciem. Jeśli podejrzewasz u siebie pochwicę skontaktuj się z lekarzem.  Zaburzenie to można leczyć. Niektóre ćwiczenia, na przykład te polegające na skurczu i rozkurczu mięśni miednicy pozwolą ci kontrolować mięśnie.

10. Czy po stosunku zauważyłaś plamienie lub niewielkie krwawienie? Możesz cierpieć na zmianę przednowotworową, raka narządów rodnych lub endometriozę. Pilenie skontaktuj się z lekarzem. Konieczne jest wykonanie cytologii.

11. Czy odczuwasz ból podczas oddawania moczu? Możesz cierpieć na infekcję pęcherza moczowego lub zapalenie pęcherza. Skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie pęcherza moczowego należy leczyć antybiotykami. Nie zwlekaj, ponieważ nieleczone zapalenie pęcherza może prowadzić do poważnych powikłań.

12. Czy popuszczasz mocz podczas kaszlu, śmiechu lub wysiłku fizycznego? Może to być objaw wysiłkowego nietrzymania moczu, częstą przypadłość pojawiającą się u kobiet, które rodziły drogą naturalną. Skontaktuj się z lekarzem. Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Oddawaj często mocz, aby uniknąć popuszczania z przepełnienia pęcherza. Profilaktycznie stosuj podpaski lub pieluchy dla dorosłych. W zależności od stopnia nasienia problemu możliwe jest wykonanie operacji.

13. Czy w trakcie chodzenia, ćwiczeń lub dźwigania czujesz, że coś uwypukla się w wejściu do pochwy? Czy towarzyszy temu uczucie pieczenia lub swędzenia? Możesz cierpieć na wypadanie pochwy. Jest to częsta przypadłość pojawiająca się u kobiet, które rodziły drogą naturalną. Skontaktuj się z lekarzem. Istnieje wiele sposób radzenia sobie z tym problemem. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest operacja.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz też: Jak dbać o higienę intymną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA