Problemy z biodrem

Boli cię biodro, cierpisz na zwyrodnienie stawu biodrowego lub doznałeś urazu tej okolicy? Prześledź wykres, aby uzyskać informacje o najczęstszych dolegliwościach związanych z biodrem i ich przyczynach.
/ 19.10.2011 15:42
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy ból biodra pojawił się nagle i był związany z jakimś urazem, wypadkiem czy sportem? Przejdź do pytania numer 6.
2.  Czy ból biodra utrudnia chodzenie i wymusza zgięcie nogi w biodrze, a stopa jest obrócona palcami na zewnątrz?

Możesz mieć złamane biodro. Najczęściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej, która znajduje się wewnątrz stawu biodrowego. Jest to jedno z najczęstszych złamań w wieku starszym, choć patologię tą spotyka się także u ludzi młodych jako efekt złamania patologicznego lub przeciążeniowego.

Pomimo swojego nasilenia ból biodra jest rozlany i promieniuje do pachwiny. Nie można stanąć na nodze po stronie złamania, co początkowo wymusza utykanie.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Złamanie biodra to poważne schorzenie. Wymaga leczenia operacyjnego, w przeciwnym wypadku może dojść do martwicy głowy kości udowej i całkowitego zniszczenia stawu, wymagającego założenia endoprotezy. Jak najszybciej udaj się do szpitala, najlepiej na Ostry Dyżur Ortopedyczny.
 

Ból biodra może być spowodowany stłuczeniem biodra. Pojawia się wtedy silny ból, który jednak nie wpływa na ułożenie kończyny. Wynika on z krwiaka, który po urazie tworzy się wokół stawu. Skontaktuj się z lekarzem. Aby zmniejszyć ból obłóż stłuczone miejsce lodem i weź lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty (ibuprofen, ketonal, naproksen).

3. Czy odczuwasz ból, osłabienie nogi lub drętwienie nogi, zaczynające się od okolicy lędźwiowej i ciągnący się przez pośladek, biodro i tylną część uda? Możesz mieć rwę kulszową. Dotyka ona najczęściej osoby pracujące fizycznie i związana jest z przeciążeniem kręgosłupa. Rwa kulszowa zazwyczaj wynika z urazowego lub przeciążeniowego wypadnięcia (przepukliny) krążka międzykręgowego. Za wypadnięciem dysku przemawia „ciągnący” ból promieniując aż do stopy, który nasila się podczas schylania się.

Rwa kulszowa może minąć samoistnie. Objawy zmniejszają: rozgrzanie kręgosłupa lędźwiowego i biodra (okłady, termofor, gorąca kąpiel), pozycja leżąca (zniesienie napięcia mięśni wynikającego z utrzymania postawy ciała) oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal).

Jeżeli jakieś objawy zaniepokoją cię – niezwłocznie udaj się do lekarza. Do objawów alarmowych należą: duży, nasilający się ból, nietrzymanie lub zahamowanie oddawania moczu i/lub stolca, porażenie kończyny.

4. Czy po wypadku lub urazie odczuwasz silny ból biodra, a noga jest bezwładna (nie możesz wykonywać czynnych ruchów) i ustawiona w jednej, nie dającej się zmienić pozycji?

To może być zwichnięcie stawu kolanowego. Dochodzi do niego najczęściej u ludzi młodych w wyniku wypadków komunikacyjnych, urazów lub upadków. Cechą charakterystyczną jest silny ból i „dziwne”, nienaturalne, przymusowe ustawienie kończyny, która nie jesteśmy w stanie poruszać.

Musisz szybko udać się do szpitala. Zwichnięte biodro należy nastawić. Nie rób tego sam w domu, ponieważ wcześniej musisz dostać lek rozkurczowy i przeciwbólowy. Możesz jedynie uszkodzić elementy składowe stawu. Jeżeli masz w domu kule ortopedyczne lub laskę do podparcia, wykorzystaj je w trakcie transportu do szpitala. Staraj się nie ruszać i nie obciążać chorej nogi.

Po nastawieniu biodra przez lekarza noga zostanie umieszczona w gipsie na minimum 6 tygodni. Nie ma innego sposobu na leczenie zwichnięcia biodra – jeżeli staw źle się zrośnie, będziesz miał problemy z chodzeniem, napady bólu i niestabilność stawu.

5. Czy w trakcie lub po zakończeniu uprawiania sportu odczuwasz silny ból biodra, promieniujący w stronę pośladka i tylnej części uda? Możesz cierpieć na zespół guzowatości kulszowej, czyli nadwerężenie ścięgna udowego (podkolanowego). Do uraz tego najczęściej dochodzi podczas sportu w wyniku zbyt forsownego biegania, złej rozgrzewki lub zbyt wczesnego uprawiania sportu po chorobie lub rehabilitacji. Możesz poczekać, aż kontuzja przejdzie, a ścięgno samo się zagoi. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują – udaj się do lekarza.

6. Czy poza bólem zauważyłeś obrzęk, zaczerwienienie i zwiększone ocieplenie okolicy biodra?

To może być zapalenie stawów, a dokładnie kaletek stawu biodrowego umieszczonych po stronie głowy kości udowej. Etiologia choroby nie jest do końca znana, najczęściej jest to powikłanie innych chorób okolicznych stawów: biodrowego, kolanowego lub krzyżowo-biodrowych. Możesz wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal). Jeżeli ból nie przejdzie, skontaktuj się lekarzem.

7. Czy podczas ruchu w biodrze wyczuwasz „strzyknięcie”  lub słyszysz jak kość udowa przeskakuje w panewce stawu biodrowego?

To może być rozwojowa dysplazja stawu biodrowego. Klasyczne objawy to przeskakiwanie i wypadanie głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. U małych dzieci może dochodzić do opóźnienia wstawania i chodzenia.

Uważaj na nosidełka! Wiele ze sprzedawanych nosidełek dla dzieci sprzyja powstawaniu dysplazji stawów biodrowych i pogarsza chorobę.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeżeli problem dotyczy małego dziecka. Źle leczony wrodzony niedorozwój stawu biodrowego może  doprowadzić w późniejszym wieku do takich powikłań, jak: chód kaczkowaty (wynikający z patologicznego ustawienia kości udowej względem miednicy) i martwica głowy kości udowej.

U niemowląt postępowaniem z wyboru jest założenie gipsu na obie nogi (tzw. rozwórka Koszli). jeżeli do 2 roku dziecka nie podejmie się odpowiedniego postępowania konieczna będzie operacja.

8. Czy utykasz lub chodzisz w sposób kaczkowaty?

Możesz cierpieć na biodro szpotawe. Można urodzić się z takim zaburzeniem, ale może być również powikłaniem źle leczonych złamań szyjki kości udowej, urazów komunikacyjnych oraz dysplazji stawu biodrowego. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ konieczna może być operacja.

9. Czy zauważyłeś, że po długim chodzeniu pojawia się ból biodra, ograniczenie ruchów w stawie utrudniające chodzenie i utykanie?

Możesz cierpieć na chorobę Parthesa, czyli jałową martwicę głowy kości udowej. Jest to choroba o nieznanej etiologii. Częściej występuje u chłopców w okresie dojrzewania, szczególnie wysokich o wątłej budowie, ale może wystąpić także w wieku dorosłym.

Trudność sprawia szczególnie wykonywanie ruchów prostowania i ruchów nogą w bok. Ból poza biodrem może dotykać także kolano i pachwinę. Objawy nasilają się po wysiłku.

Początkowo stosuje się odciążenie biodra przez specjalne szyny. Jeżeli postępowanie takie nie przynosi efektu, konieczna jest operacja. Operacja jest także niezbędna, kiedy boimy się powikłań, tj.: martwica chrząstki stawowej, martwica nasady kości udowej, ograniczenie ruchów biodra, zesztywnienie stawu biodrowego.

10. Czy ból uda pojawia się szczególnie w nocy? Czy zauważyłeś utykanie i ograniczenie ruchów w stawie? To może być gruźlica. Gruźlica stawu biodrowego jest bardzo częstą odmianą gruźlicy kostno-stawowej. Charakterystyczny jest szybko postęp choroby z destrukcją stawu, przy nieznacznie wyrażonych objawach ogólnych. Choroba zaczyna się nagle, pacjent zaczyna utykać, a bóle nocne mogą wybudzać ze snu. Przymusowe ustawienie nogi, w zgięciu i ze stopą skierowaną na zewnątrz, zmniejsza ból. Jeżeli choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie leczenie przeciwprątkowe pozwala przywrócić pełną sprawność stawu biodrowego. Czasem jednak jest już za późno i konieczna jest operacja.

11. Czy ból biodra ma uciążliwy charakter, nasila się po wysiłku, a ustępuje po odpoczynku? Możesz cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Ból biodra może ciągnąć się aż do okolicy pachwinowej i powodować ból kolana. Ból sprawia, że ograniczamy ruchy, aby uniknąć pozycji sprawiających ból. Choroba dotyka w szczególności osoby starsze, jako powikłanie innych patologii stawu biodrowego. Udaj się do lekarza – rozpoznanie potwierdzi ocena budowy stawu na podstawie zdjęcia rentgenowskiego biodra.

12. Czy doskwiera Ci ból biodra, któremu towarzyszy deformacja stawu? To może być nowotwór pierwotny kości. Staw biodrowy, a dokładnie bliższa przynasada i nasada kości udowej, to drugie co do częstości miejsce (po stawie kolanowym), które zajmowane jest przez nowotwory pierwotne kości (np. chondrosarcoma). Pilnie udaj się do lekarza.

13. Czy okolica biodra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, tkliwa oraz nadmiernie ucieplona? Możesz cierpieć na zakrzepicę żył głębokich. Dolegliwości dotykają biodro, udo i pachwinę. Dochodzi do niej najczęściej po leczeniu ortopedycznym lub w zaburzeniach krzepnięcia krwi. Udaj się do lekarza i podejmij leczenie przeciwkrzepliwe. Brak ruchu i zakrzepica żył głębokich mogą doprowadzić do śmiertelnej zatorowości płucnej.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zapalenie kaletki maziowej – bardzo bolesna reakcja zapalna struktury zawierającej płyn stawowy i pochewkę ścięgna.

Choroba zwyrodnieniowa stawu – niezapalne, postępujące zmiany w stawach wynikające z nagłego lub przewlekłego uszkodzenia elementów stawu, w szczególności, chrząstki stawowej. Najczęściej z wiekiem jako efekt wieloletniego przeciążania stawu.

Ból neuropatyczny – ból okolicy unerwianej przez nerw, którego uszkodzenie nastąpiło na przebiegu nerwu, powyżej bolącego miejsca. Uszkodzenie nerwu najczęściej następuje w mechanizmie jego zapalenia, urazu, ucisku lub choroby neurologicznej.

Zobacz też: Ból kolana, biodra lub rąk - to może być zwyrodnienie stawów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% wybrany asortyment
-20% wybrany asortyment
20% zniżki na asortyment znajd... więcej»
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
+
-20% wybrany asortyment
Online

20% zniżki na asortyment znajdujący się z w zakładce Szaleństwo Zakupów na www.sleeplessinwarsaw.com. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
REKLAMA