Obrzęk szyi lub powiększenie jej obwodu

Zauważyłeś powiększenie obwodu szyi i zastanawiasz się z czego może wynikać? Masz powiększone szyjne węzły chłonne? Znalazłeś guz na szyi? Zmieniła ona swój kształt? Dowiedz się jakie patologie mogą dotykać struktury tworzące szyję.
/ 15.10.2018 14:24

OBJAWY

  DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy obrzękowi szyi towarzyszy gorączka (temperatura ciała powyżej 38 stopni)? Przejdź do pytania numer 8.
2. Czy obrzęk jest obustronny i w miarę symetryczny?

Przejdź do pytania numer 5.

3. Czy objawom towarzyszy ból gardła, chrypka lub złe samopoczucie? Możesz cirpieć na infekcję gardłową, taką jak zakażenie wirusem EBV (mononukleoza), paciorkowcowe zapalenie gardła czy anginę. W chorobach tych gardło jest silnie zaczerwienione, bolesne, połykanie jest utrudnione, a osłabienie uniemożliwia jakąkolwiek aktywność i pracę. Obrzęk szyi wynika z odczynowego, zapalnego powiększenia szyjnych węzłów chłonnych.

Zwykłą infekcję gardłową należy przechorować w łóżku. Gorączkę i ból gardła można zwalczać lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi dostępnymi bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

 Jeżeli objawy nie zaczną ustępować po 5-7 dniach, udaj się do lekarza – mogło dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego i możesz potrzebować antybiotyku.

4. Czy gorączce i obrzękowi szyi towarzyszą inne objawy, takie jak: wysypka, ból głowy, senność i zmęczenie oraz znaczne osłabienie?

Możesz chorować na wysypkową chorobę ogólnoustrojową, taką jak: różyczka, ospa wietrzna, odra i wiele innych. Więcej na temat wysypek skórnych możesz dowiedzieć się z planszy: Wysypki i zmiany skórne.

Większość tych infekcji to choroby wirusowe, które leczy się jedynie objawowo: pijąc dużo płynów oraz zmniejszając gorączkę i ból lekami dostępnymi bez recepty (paracetamol, ibuprofen).

Jeżeli nie radzisz sobie z  infekcją, a objawy nasilają się – niezwłocznie udaj się do lekarza. Szczególnej uwagi wymagają również kobiety ciężarne u których podjerzewa się różyczkę, ponieważ zakażenie w okresie ciąży może uszkodzić płód.

5. Czy jednostronny obrzęk szyi jest bolesny i tkliwy przy dotykaniu, a mowa oraz połykanie są znacznie utrudnione i nasilają ból? To może być świnka – wirusowa choroba atakująca ślinianki przyuszne (gruczoły ślinowe znajdujące się pod policzkiem i w kącie żuchwy), najczęściej po jednej stronie twarzy. Towarzyszy jej wysoka gorączka, miejscowe objawy wynikające ze znacznego obrzęku gruczołu i uciskania okolicznych tkanek. Twarz jest znacznie zdeformowana, zarys i owal twarzy są wygładzone po stronie obrzęku.

Świnka może zaatakować w każdym wieku, choć najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym. Świnki boimy się najbardziej u chłopców (ryzyko wtórnej niepłodności) oraz zachorowań u osób starszych, które częściej narażone są na powikłania choroby. Dlatego przy podejrzeniu świnki zawsze udaj się do lekarza.

6. Czy odczuwasz ból za uchem (samoistnie lub pod wpływem dotyku) po stronie obrzęku?

To może być zapalenie wyrostka sutkowatego. Jest to wyczuwalny palpacyjnie wyrostek kostny znajdujący się za małżowiną uszną. Do jego zapalenia może dochodzić w konsekwencji zapalenia błony bębenkowej lub ucha środkowego.

Udaj się do lekarza. Zapalenie wyrostka sutkowatego trzeba leczyć antybiotykiem. Konieczne jest także dokładne obejrzenie ucha i zaplanowanie wizyt kontrolnych – w ten sposób unikniemy powikłań, np. pogorszenia słuchu.

7. Czy boli cię ucho? Czy zauważyłeś dyskomfort po jednej stronie szyi w trakcie jedzenia, żucia lub połykania? Czy masz uczucie „zatkanego ucha” lub pogorszył ci się słuch? Możesz cierpieć na zapalenie ucha środkowego. Występuje ono najczęściej jako powikłanie wcześniejszego zapalenia gardła i górnych dróg oddechowych. Zgłoś się do lekarza. Zapalenie ucha środkowego najczęściej wywołane jest przez bakterie – potrzebny Ci jest antybiotyk.

8. Czy obrzękowi szyi towarzyszy stan podgorączkowy utrzymujacy się od co najmniej kilku tygodni?

Przejdź do pytania numer 13.

9. Czy w obrębie skóry głowy zauważyłeś jakieś zmiany dermatologiczne: wysypkę, wyprysk, krosty, strupki etc?

Obrzęk może być również wywołany Infekcją skóry głowy, najczęściej o etiologii bakteryjnej lub wirusowej. Udaj się do dermatologa. Zmiany w obrębie skóry głowy mogą być niegroźne – najczęściej są to bakteryjne zakażenia skóry (czyrak, ropień etc.). Należy jednak być czujnym, ponieważ nieowłosiona skóra głowy i twarzy to najczęstsza lokalizacja płaskokomórkowego raka skóry.

10. Czy zauważyłeś, że ostatnio częściej chorujesz? Łatwo łapiesz infekcje? Czujesz się osłabiony? Czy od dłuższego czasu doskwierają ci inne dolegliwości? Możesz cierpieć na odczynowe powiększenie węzłów chłonnych związane z procesem nowotworowym. Szyjne węzły chłonne najczęściej atakowane są w przebiegu nowotworów hematologicznych (chłoniak Hodgkina, białaczki). Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

11. Czy masz chrypkę i kaszel, które pojawiły się dość nagle, lecz niezwiązane były z zapaleniem gardła, ani inną infekcją dróg oddechowych?

To może być  rak krtani lub inna choroba nowotworowa tocząca się w tej okolicy.

Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

12. Czy szyja powięszona jest tylko po jednej stronie, a kiedy ją dotykasz wyczuwasz wyraźnie powiększony guzek, dobrze odgraniczony od otoczenia? To może być przerzut nowotworu. Często pierwszym objawem jaki zauważa pacjent jest obecność powiększonego węzła chłonnego po jednej stronie. Przerzuty do węzłów szyjnych (najczęściej nadobojczykowych) mogą dawać m.in.: rak płuca, czy rak żołądka. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

13. Czy obrzęk zlokalizowany jest symetrycznie z przodu szyi, nad mostkiem lub pod podbródkiem? Możesz mieć chorą tarczycę. Obrzęk w tej okolicy spowodowany jest najczęściej przez wole, czyli powiększenie tarczycy. Wole najczęściej występuje w zapaleniach tarczycy (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy z niedoczynnościa – choroba Hashimoto) oraz w rakach tarczycy. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Najlepiej od razu udaj się do poradni endokrynologicznej.

14. Czy obrzęk zlokalizowany jest z przodu szyi, ale zauważasz asymetrię z przewagą na jedną stronę? Mogło dojść do zatoru (zamknięcia) przewodu tarczowo-językowego. Powstaje wtedy torbiel lub ropień tarczycy. Zgłoś się do poradni endokrynologicznej.

15. Czy szyja jest bardzo powiększona, a obrzęk przenosi się także na skórę twarzy i głowy? Mogło dojść do zastoju krążenia i obrzęku naczyniopochodnego. Dzieje się tak np. w zespole żyły głównej górnej, do którego dochodzi w przebiegu chorób klatki piersiowej i śródpiersia. Guz lub inna patologia uciskając żyłę główną górną zamykają odpływ krwi z głowy, co prowadzi do jej zastoju. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

PAMIĘTAJ: Obrzęk szyi wywołany odczynowym, pozapalnym powiększeniem węzłów chłonnych szyi może ustępować kilka dni, a powiększenie pojedynczych węzłów chłonnych, wyczuwalne jako jeden guzek znajdujący się tuż pod skórą, może zmniejszyć się dopiero po kilku miesiącach.

Zobacz też: Świnka - wyjątkowo naprzykrzający się wirus

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA