Parazytologia - vademecum

Mikroskopowe lasery pomogą nie tylko w szybkiej diagnostyce raka skóry, ale także w śledzeniu działania leków.
Jakie badania wykonuje się aby sprawdzić, czy pacjent cierpi na chorobę pasożytniczą? Kiedy należy przeprowadzić badanie kału? Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem? Jakie objawy świadczą o obecności glisty ludzkiej w naszym przewodzie pokarmowym? W jaki sposób owsiki mogą przyczynić się do zapalenia wyrostka robaczkowego? Kto jest szczególnie narażony na toksoplazmozę? Odpowiadamy na te i inne pytania z zakresu parazytologii.
/ 29.09.2011 15:49
Mikroskopowe lasery pomogą nie tylko w szybkiej diagnostyce raka skóry, ale także w śledzeniu działania leków.

Jak zdiagnozować chorobę pasożytniczą?

Czy podejrzewasz u siebie chorobę pasożytniczą? Sprawdź, jakie badania służą wykrywaniu obecności pasożytów w organizmie. Jakie materiały pobiera się do badań? Czym jest koproskopia?

Polecamy: Skąd wiadomo, że chorobę wywołuje pasożyt?

Jakie pasożyty wykrywa badanie krwi?

Czy wiesz, jakie parametry krwi świadczą o obecności pasożytów? Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas interpretowania wyników badań? Obecność jakich pasożytów wykrywa się za pomocą badania krwi? Kiedy wynik badania serologicznego może być fałszywie ujemny?

Polecamy: Czy można wykryć chorobę pasożytniczą na podstawie badania krwi?

W przypadku jakich pasożytów wykonuje się badanie kału?

Lekarz polecił ci wykonanie badania kału? Czy wiesz, że badanie kału (koproskopia) odgrywa bardzo ważną rolę w diagnostyce chorób pasożytniczych? Kiedy należy poddać się badaniu? Jakie metody stosuje się w badaniach kału? Jakie pasożyty można wykryć za pomocą koproskopii? Jak zinterpretować wyniki badań?

Polecamy: W jakich chorobach pasożytniczych wykonuje się badanie kału?

Czy masz tasiemca?

Jakie objawy wywołuje obecność pasożyta? Jak dochodzi do zakażenia? Na czym polega profilaktyka tasiemczycy? Który gatunek tasiemca jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia? Jak przebiega diagnostyka zakażenia tasiemcem? Które badania są szczególnie istotne?

Polecamy: Skąd wiadomo, że ktoś jest zarażony tasiemcem?

Czy to owsiki?

Jak dochodzi do zakażenia owsikami? Jakie objawy towarzyszą owsicy? Jakiej grupy wiekowej najczęściej dotyczy choroba? Na czym polega leczenie? Jaką rolę w profilaktyce i leczeniu owsicy odgrywa właściwa higiena? Do jakich groźnych schorzeń mogą doprowadzić owsiki?

Polecamy: Chyba mam owsiki - jak potwierdzić zakażenie?

A może jesteś nosicielem glisty ludzkiej?

Jak dochodzi do zarażenia glistą ludzką? Jakie objawy towarzyszą glistnicy? Jakie poważne powikłania mogą być dziełem pasożytów? Które badania należy wykonać, aby potwierdzić diagnozę? Jak zinterpretować wyniki badań? Na czym polega leczenie choroby?

Polecamy: Jak sprawdzić, czy jestem nosicielem glisty ludzkiej?

Gdy podejrzewasz toksoplazmozę...

Na czym polega toksoplazmoza? Jaki mikroorganizm wywołuje tę chorobę? Dlaczego jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży? Jak dochodzi do zarażenia? Jakie wyróżniamy postaci choroby? Na czym polega diagnostyka toksoplazmozy? Jakie metody terapii stosuje się przy toksoplazmozie? Jakie są rokowania?

Polecamy: Badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia toksoplazmozy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA