Rak tarczycy a morfologia. Co powinno zaniepokoić w badaniach krwi?

Rak tarczycy a morfologia fot. Adobe Stock
Badania krwi nie wystarczą do rozpoznania raka tarczycy, ale mogą skłonić do wykonania pogłębionej diagnostyki, a także wskazać, jak pracuje tarczyca (czy mamy nadczynność czy niedoczynność tego gruczołu). Czy morfologia jest pomocna w diagnostyce raka tarczycy? Czy wysokie CRP może oznaczać raka tarczycy? Dowiedz się więcej o diagnostyce tego nowotworu.
/ 26.05.2023 05:40
Rak tarczycy a morfologia fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Jak rozpoznaje się raka tarczycy?​
  2. Rak tarczycy a morfologia
  3. CRP a rak tarczycy
  4. Jakie badania krwi są pomocne przy podejrzeniu raka tarczycy?
  5. Markery nowotworowe w raku tarczycy

Jak rozpoznaje się raka tarczycy?

Rak tarczycy stanowi 1% nowotworów złośliwych. Może nie dawać żadnych objawów. Czasami podejrzenie nowotworu pojawia się dopiero z powodu wyczucia guza. Do rozpoznania raka tego gruczołu konieczne jest wykonanie badania obrazowego (USG tarczycy i węzłów chłonnych) oraz biopsji cienkoigłowej guzka tarczycy. Wykonuje się również badania: TSH, fT3 i fT4, tomografię komputerową

Warto wiedzieć, że pierwszym objawem raka tarczycy jest na ogół zauważenie wyczuwalnego, szybko pojawiającego się guzka na szyi. Nie oznacza to, że wiele małych guzków tarczycy nie może przemawiać za nowotworem. Z reguły jednak nie zauważamy małych zmian. Część pacjentów zauważa u siebie powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz ból w okolicy powiększonych guzków. Może dojść do zmiany barwy głosu, chrypy, duszności oraz kłopotów z przełykaniem. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Rak tarczycy a morfologia

Morfologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym oceniającym nasz stan zdrowia. Morfologia nie wykrywa raka tarczycy, ale nieprawidłowe wyniki powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem. Osoby z tym nowotworem mogą mieć prawidłowy wynik tego badania krwi. W ramach diagnostyki raka tarczycy wykonuje się inne badania krwi niż morfologię. 

CRP a rak tarczycy

CRP, czyli białko C-reaktywne lub białko ostrej fazy, to wskaźnik stanu zapalnego w organizmie. Nieprawidłowy wynik CRP nie świadczy o raku tarczycy. Wysoki poziom CRP najczęściej jest sygnałem infekcji lub zapalnej choroby autoimmunologicznej. W przypadku rozrostu raka albo przerzutów ten parametr może być wysoki. Norma CRP wynosi < 6 mg/l. U osób palących papierosy i kobiet ciężarnych poziom białka może być wyższy.

Jakie badania krwi są pomocne przy podejrzeniu raka tarczycy?

W diagnostyce raka tarczycy wykonuje się nie tylko badania obrazowe i biopsję, ale również następujące badania krwi:

  • stężenie hormonu tyreotropowego (TSH),
  • hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3),
  • kalcytonina - marker stosowany w diagnostyce raka tarczycy,
  • dodatkowo oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO) w surowicy.

Markery nowotworowe w raku tarczycy

Jednym z ważnych badań krwi w przypadku podejrzenia raka tarczycy jest oznaczenie markera nowotworowego charakterystycznego dla tego nowotworu - kalcytoniny (tyreokalcytoniny). To hormon, który jest wytwarzany przez komórki C tarczycy, a jego stężenie w surowicy nie powinno przekraczać 10,0 ng/l.

Nowotworowy rozrost komórek C tarczycy prowadzi do ich nadreaktywności i produkcji kalcytoniny. Nowotwór złośliwy, który wywodzi się z tych komórek nazywany jest rakiem rdzeniastym tarczycyKalcytonina u chorych na raka rdzeniastego tarczycy osiąga wartości nawet ponad 300 ng/l.

Czytaj także:
Brzuch tarczycowy – jak wygląda (zdjęcia) i jak go zlikwidować?
Zmęczenie, uczucie zimna i sucha skóra to objawy niedoczynności tarczycy. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie
Nadczynność tarczycy to podstępna i groźna choroba. Oto, co trzeba o niej wiedzieć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA