Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jaka jest rola D-dimerów w diagnostyce?

Zobacz artykuły na temat:płucabadanieżyłykrwawieniezawał serca
Oznaczanie D-dimerów nie należy do rutynowych badań, wykonywanych u każdego. Najczęściej wykonuje się je u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie zakrzepicy, pod postacią zakrzepowego zapalenia żył lub bardziej niebezpiecznego schorzenia, czyli zatorowości płucnej. Obecność D-dimerów w surowicy świadczy, że doszło do uruchomienia mechanizmów krzepnięcia i fibrynolizy.

Nieznane

D-dimery, co to za białka?

D-dimer to produkt degradacji fibrynogenu. Jest związany z całym mechanizmem hemostazy, czyli układu krzepnięcia i fibrynolizy. W naszym organizmie cały czas pozostają z sobą w równowadze procesy krzepnięcia i fibrynolizy. Prawidłowy przebieg tych procesów chroni z jednej strony przed krwawieniem a z drugiej przed powstawaniem zakrzepów. Gdy dojdzie do krwawienia poprzez uruchomienie odpowiednich mechanizmów powstaje skrzep utworzony z fibrynogenu. To doprowadza do zahamowania krwawienia. Po rozpuszczeniu tego skrzepu zostają uwolnione produkty degradacji fibrynogenu, czyli między innymi D-dimery. Ich obecność we krwi świadczy o nasilonej fibrynolizie.

Zobacz też: Kiedy badamy stężenie kreatyniny?

Rola D-dimerów w diagnostyce laboratoryjnej

Dimer D występuje we krwi w stężeniu od kilku do kilkuset ug/l. Normy są różne, w zależności od metody oznaczenia. Ważne, aby stosować do jego wykrywania metody o dużej czułości. Jego oznaczanie ma zastosowanie do wykluczenia klinicznie istotnej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Badanie poziomu D-dimerów zaleca się u pacjentów z małym lub pośrednim prawdopodobieństwem klinicznym zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Ujemny wynik testu z dużym prawdopodobieństwem wyklucza zakrzepicę. Nie można jednak rozpoznać wzmożonej krzepliwości na podstawie wyłącznie podwyższonego stężenia D-dimeru we krwi. Do rozpoznania żylnej choroby zakrzepowo zatorowej potrzebne są badania dodatkowe, jak ultrasonograficzny test uciskowy czy tomografia komputerowa klatki piersiowej w przypadku podejrzenia zatorowości płucnej. D-dimery stanowią tylko badanie przesiewowe, rozstrzygające konieczność wykonywania tych badań dodatkowych. Podwyższone jego wartości obserwuje się, bowiem w wielu stanach chorobowych nie tylko związanych z zakrzepicą. Niewielki wzrost stężenia D-dimeru występuje w ostrych zespołach wieńcowych jak zawał serca, we wszelkich reakcjach zapalnych toczących się w organizmie oraz w niektórych nowotworach. Interpretację wyniku jego oznaczenia należy odnosić indywidualnie, biorąc pod uwagę także objawy kliniczne, mogące sugerować zakrzepicę. Oznaczanie D-dimeru ma także zastosowanie do rozpoznania zespołu uogólnionego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, czyli DIC.

Polecamy: O czym świadczy nieprawidłowe stężenie białka całkowitego we krwi?

Dowiedz się więcej z naszego forum medycznego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 17
dodano: 15:08 2016-05-13 przez: ~gość (46.134.*.*)
mam powyzszone dedimery 1.2 coto oznacza
dodano: 12:42 2015-12-23 przez: ~gość (37.152.*.*)
a jak jest niskie
dodano: 19:01 2015-11-16 przez: ~Ja (195.150.*.*)
co to do licha za krzyki !
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter