Jak sprawdzić czy jestem nosicielem wirusa HIV?

Dziś wiemy, że o powstawaniu napięciowych bólów głowy (NBG) decydują liczne czynniki, nie tylko te natury psychicznej
Podczas ostatnich 25 lat zakażenie wirusem HIV stało się problemem ogólnoświatowym. Jeszce kilkanaście lat temu uważano, że jest to choroba dotykające jedynie homoseksualistów, narkomanów i hemofilików. Obecnie spotyka ona ludzi w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Dlatego należy uświadomić sobie, że bez względu na kolor naszej skóry, życie seksualne, stan zdrowia oraz osoby, z jakimi się przyjaźnimy, możemy być narażeni na zakażenie wirusem HIV.
/ 14.11.2010 22:40
Dziś wiemy, że o powstawaniu napięciowych bólów głowy (NBG) decydują liczne czynniki, nie tylko te natury psychicznej

Dane statystyczne mówią, że w Polsce od początku epidemii, zakażonych wirusem HIV zostało 12839 osób ( z czego jedynie 5637 w związku z używaniem narkotyków). Na AIDS zachorowało 2353 osób, zaś zmarło 1023 chorych. Statystyki te pokazują, że osoby zakażone wirusem HIV nie są skazane na rychłą śmierć, a nawet rozwinięcie zakażenia w pełnoobjawowe AIDS. Kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, jest wczesne rozpoznanie choroby.

Jak rozpoznać zakażenie wirusem HIV?

Badaniem przesiewowym w kierunku zakażenia wirusem HIV jest oznaczenie obecności przeciwciał anty-HIV w surowicy. Test wykonuje się przy pomocy metody immunoenzymantycznej ELISA. Powinno się wykonywać je kilkakrotnie w różnych odstępach czasu, ponieważ w ciągu pierwszych trzech miesięcy od zakażenia może istnieć tak zwane okienko serologiczne, w którym niewielka ilość przeciwciał uniemożliwia ich wykrycie. Szanse na wcześniejsze wykrycie daje wykonanie testu IV generacji, czyli równoczesne oznaczenie przeciwciał anty-HIV wraz z oznaczeniem obecności antygenu HIV. Ponadto pozytywny wynik pierwszego testu, musi zostać potwierdzony wykonaniem testu bardziej dokładnego. W Polsce jest nim test o nazwie Western blot. Tylko próbki, które powtarzalnie dają reakcję w teście ELISA i dają reakcję w Western blocie, są uważane za HIV-pozytywne i wskazują na zakażenie HIV.

W diagnostyce stosuje się także metody biologii molekularnej – PCR. Dzięki temu testowi można szybko wykryć wirusa, jak również oznaczyć jego ilość we krwi. Wykonanie go należy rozważyć, kiedy podejrzewamy, że wynik badania przeciwciał może być fałszywie ujemny, bądź w sytuacji, gdy w kilku powtórzeniach otrzymujemy wynik nieokreślony.

Zobacz też: Fakty i mity o ADIS

HIV a ryzykowne zachowanie

Badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo i na własne zlecenie pacjenta. Dlatego, kiedy miałeś przypadkowy kontakt seksualny, bierzesz narkotyki, podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem HIV, nie zwlekaj i pomyśl o wykonaniu testu w kierunku HIV. Pamiętaj, że każdy, kto podejmuje ryzyko, jest narażony na zakażenie wirusem HIV.

Zobacz też: W jaki sposób mogę się zarazić wirusem HIV?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA