Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak sprawdzić czy jestem nosicielem wirusa HIV?

Zobacz artykuły na temat:krewseksbadanienarkotykiwirus
Podczas ostatnich 25 lat zakażenie wirusem HIV stało się problemem ogólnoświatowym. Jeszce kilkanaście lat temu uważano, że jest to choroba dotykające jedynie homoseksualistów, narkomanów i hemofilików. Obecnie spotyka ona ludzi w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Dlatego należy uświadomić sobie, że bez względu na kolor naszej skóry, życie seksualne, stan zdrowia oraz osoby, z jakimi się przyjaźnimy, możemy być narażeni na zakażenie wirusem HIV.

Dziś wiemy, że o powstawaniu napięciowych bólów głowy (NBG) decydują liczne czynniki, nie tylko te natury psychicznej

Dane statystyczne mówią, że w Polsce od początku epidemii, zakażonych wirusem HIV zostało 12839 osób ( z czego jedynie 5637 w związku z używaniem narkotyków). Na AIDS zachorowało 2353 osób, zaś zmarło 1023 chorych. Statystyki te pokazują, że osoby zakażone wirusem HIV nie są skazane na rychłą śmierć, a nawet rozwinięcie zakażenia w pełnoobjawowe AIDS. Kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, jest wczesne rozpoznanie choroby.

Jak rozpoznać zakażenie wirusem HIV?

Badaniem przesiewowym w kierunku zakażenia wirusem HIV jest oznaczenie obecności przeciwciał anty-HIV w surowicy. Test wykonuje się przy pomocy metody immunoenzymantycznej ELISA. Powinno się wykonywać je kilkakrotnie w różnych odstępach czasu, ponieważ w ciągu pierwszych trzech miesięcy od zakażenia może istnieć tak zwane okienko serologiczne, w którym niewielka ilość przeciwciał uniemożliwia ich wykrycie. Szanse na wcześniejsze wykrycie daje wykonanie testu IV generacji, czyli równoczesne oznaczenie przeciwciał anty-HIV wraz z oznaczeniem obecności antygenu HIV. Ponadto pozytywny wynik pierwszego testu, musi zostać potwierdzony wykonaniem testu bardziej dokładnego. W Polsce jest nim test o nazwie Western blot. Tylko próbki, które powtarzalnie dają reakcję w teście ELISA i dają reakcję w Western blocie, są uważane za HIV-pozytywne i wskazują na zakażenie HIV.

W diagnostyce stosuje się także metody biologii molekularnej – PCR. Dzięki temu testowi można szybko wykryć wirusa, jak również oznaczyć jego ilość we krwi. Wykonanie go należy rozważyć, kiedy podejrzewamy, że wynik badania przeciwciał może być fałszywie ujemny, bądź w sytuacji, gdy w kilku powtórzeniach otrzymujemy wynik nieokreślony.

Zobacz też: Fakty i mity o ADIS

HIV a ryzykowne zachowanie

Badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo i na własne zlecenie pacjenta. Dlatego, kiedy miałeś przypadkowy kontakt seksualny, bierzesz narkotyki, podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem HIV, nie zwlekaj i pomyśl o wykonaniu testu w kierunku HIV. Pamiętaj, że każdy, kto podejmuje ryzyko, jest narażony na zakażenie wirusem HIV.

Zobacz też: W jaki sposób mogę się zarazić wirusem HIV?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 01:13 2013-11-05 przez: ~kaillXY (83.29.*.*)
czy będąc gejem i mając 2 partnerów mogę być zarażony
dodano: 17:41 2013-10-11 przez: ~gość (83.3.*.*)
Czy poprez badań moczu można wykryć hiv?
dodano: 22:33 2013-03-25 przez: ~gość (94.240.*.*)
wszystko wskazuje ze jestem zarazony wirusem
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter