Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Jak interpretować wyniki cytologii?

Zobacz artykuły na temat:rakmacicabadaniecytologiarak szyjki macicyrak macicynowotwór
Jestem  Przy Tobie
Jestemprzytobie.pl
Od niedawna wyniki badań cytologicznych są opisywane według systemu Bethesda. Jak odczytać wynik cytologii? Co oznaczają poszczególne stopnie w skali Bethesda? Jakie jest postępowanie w poszczególnych wynikach cytologii i jakie są rokowania pacjentek?

fot. Fotolia

Wyniki badań cytologicznych od pewnego czasu opisywane są według nowego systemu Bethesda. Już nie ma grup, ale dokładny opis stwierdzonych zmian. Wiele kobiet jeszcze gubi się w nowych oznaczeniach.

Chcąc rozwiać wątpliwości co do oznaczeń w wynikach cytologii, zapytaliśmy dr n. med. Grzegorza Południewskiego – ginekologa, położnika – co oznaczają poszczególne stopnie w skali Bethesda, jakie jest postępowanie i jakie rokowanie w każdym z nich.

Panie doktorze, czy warto wykonywać cytologię?

Dr Grzegorz Południewski: Oczywiście cytologia jest ważnym badaniem, ponieważ jest to metoda dająca szansę na wczesne wykrywanie zmian, które prowadzą do podwyższonego ryzyka onkologicznego. Nie chodzi o to, żeby wykryć wczesne zmiany nowotworowe, najważniejsze jest wychwycenie tych stanów, które mogą potencjalnie doprowadzić do nowotworu. Mając tę wiedzę, możemy zmiany zlikwidować lub wyleczyć, a w konsekwencji doprowadzić do stanu pełnego zdrowia.

Od jakiegoś czasu wyniki cytologii przedstawiane są w innym systemie: Bethesda. Czym on się różni od poprzedniego?

System Bethesda jest systemem, który znacząco zmienił jakość odczytu cytologii. Wprowadzono wiele pośrednich etapów rozpoznań, które do tej pory były wrzucone do jednej grupy w systemie Papanicolau i była to cytologia III i IV stopnia.

Teraz ocena jest mocno ukierunkowana na rozpoznanie infekcji wirusowych, w tym wirusa HPV, który niesie ryzyko nowotworowe. Rozpoznanie tego wirusa daje szanse na leczenie bądź usunięcie zmian i w konsekwencji zmniejszenie ryzyka nowotworowego.

Warto również zwrócić uwagę, że w systemie Bethesda ważna jest ocena preparatu, jeżeli preparat nie spełnia pewnych kryteriów diagnostycznych to nie podlega ocenie, ponieważ nie jest wiarygodny. Natomiast w systemie Papanicolau tego nie było.

Jakie wymagania musi spełnić preparat, aby mógł być oceniony w systemie Bethesda?

Przed wszystkim musi być pobrana odpowiednia ilość komórek i ich układ. Wtedy wiemy, czy preparat został pobrany w prawidłowy sposób. Ważna jest obecność komórek szyjki macicy. Preparat powinien być czysty (np. nie powinien zawierać komórek krwi) i najlepiej, aby był wykonany w I połowie cyklu. Jak jest czysty, jest łatwiejszy do oceny, a wynik nie będzie zafałszowany.

W systemie Bethesda rozpoznaje się również infekcje np.: kandydoza pochwy, chlamydia, czy wirusy opryszczki pospolitej (HSV), czego nie było w poprzedniej ocenie cytologii.

Co oznaczają poszczególne stopnie w skali Bethesda?

Stopień w skali Bethesda przekazuje nam wiele informacji, m.in. jaki jest typ preparatu, czy jego jakość i ogólna charakterystyka. Dla kobiet najważniejsze jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku. W skali Bethesda mamy następującą klasyfikację obrazu cytologicznego:

Słowniczek:

  • Neoplazja śródnabłonkowa – niekontrolowane namnażanie się komórek, które w wyniku transformacji przekształciły się w komórki nowotworowe.
  • Dysplazja śródnabłonkowa – nieprawidłowość w wyglądzie komórek szyjki macicy, określana również jako stan przedrakowy. Dysplazja to stopniowa przebudowa dotychczas zdrowego narządu. Określenie to dotyczy warstwy nabłonkowej szyjki macicy.
  • Śródnabłonek – wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych, utworzona z jednej warstwy płaskich komórek.

Zobacz też: Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 21:50 2015-05-16 przez: ~Aska (94.254.*.*)
Właśnie otrzymałam wynik3 a bardzo się martwię
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter