Jak interpretować wyniki badań gazometrii?

Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia
Jakie są normy pH krwi tętniczej i żylnej i o czym świadczy obniżone lub podwyższone ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla? Sprawdź jak interpretować wyniki badań gazometrii - pomoże Ci w tym nasz zdrowotny niezbędnik.
Marta Słupska / 13.06.2011 15:35
Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia

Gazometria to badanie, które ma na celu sprawdzenie poziomu tlenu transportowanego we krwi oraz równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Zleca się je m.in. w celu potwierdzenia chorób zaburzających oddychanie.

Sprawdź, jakie są normy.

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* pH
* Ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (pCO2)
* Całkowita zawartość dwutlenku węgla w osoczu (T CO2)
* Ciśnienie parcjalne tlenu (pO2)
* Saturacja (Sat O2)
* Aktualne stężenie wodorowęglanów (HCO3)
* Zasady buforowe (BB)
* Normalne zasady buforowe (NBB)

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań krwi, moczu, lipidogramu, biochemii, elektrolitów, gazometrii, immunologii, hormonów, markerów nowotworowych, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA