Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Jak interpretować wynik badania osadu moczu?

Zobacz artykuły na temat:nerkibadaniebakterieukład moczowykrew w moczu
Łukasz Czarnocki
Lekarz stażysta.
Mikroskopowa analiza moczu powszechnie nosi nazwę badania osadu. Pozwala ona na uwidocznienie występujących w moczu dodatkowych elementów morfotycznych, takich jak nabłonki, krwinki, bakterie, grzyby, kryształy, wałeczki czy śluz.

Nabłonki

Drogi moczowe każdego człowieka wysłane są tkanką nabłonkową, która w normalnych warunkach ulega stopniowemu złuszczaniu i wymianie. Dlatego też obecność pojedynczych komórek nabłonkowych w osadzie moczu nie świadczy o żadnej patologii. Kiedy jednak ilość ta określana jest mianem „obfitej” sugerować może patologiczne zmiany w drogach moczowych. Nadmierne złuszczanie się poprzez niszczenie nabłonka występuje w stanach zapalnych dróg moczowych wynikających z podrażnienia przez bakterie, wirusy lub pasożyty albo po zabiegach dokonywanych w świetle cewki czy pęcherza moczowego. Dodatkową cechą, oprócz liczby nabłonków, jest określenie ich kształtu. Dzięki temu lekarz wie, z którego odcinka dróg moczowych one pochodzą, gdyż kształt dla każdego z nich jest odmienny. Zupełnie atypowe nabłonki mogą sugerować proces nowotworowy.

nabłonki płaskie, wielokątne – wyścielają dolne drogi moczowe – świadczą o ich uszkodzeniu
nabłonki okrągłe – wyścielają kanaliki nerkowe – świadczą o ich uszkodzeniu

Zobacz też: Czy obecność białka w moczu powinna nas niepokoić?

Leukocyty (białe krwinki)

Leukocyty to krwinki zaangażowane w walkę z drobnoustrojami w naszym ciele. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie dochodzi do stanu zapalnego wywołanego bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami. W prawidłowym osadzie ich liczba nie powinna przekraczać 3-5 sztuk (w tzw. polu widzenia). Kiedy ilość ta jest znacząco zawyżona świadczy to o ropomoczu, czyli ropnym zakażeniu dróg moczowych. Bardzo często stan ten dotyczy kobiet z racji odmiennej od męskiej budowy anatomicznej cewki moczowej.

Erytrocyty (czerwone krwinki)

Obecność krwinek czerwonych powyżej fizjologicznej normy 1-2 w polu widzenia świadczy o krwinkomoczu lub krwiomoczu. Pierwszy termin oznacza pojedyncze erytrocyty w moczu, zaś jawna krew to krwiomocz. Oba te stany świadczą o uszkodzeniu układu moczowego – nerek lub dróg moczowych- w sposób doprowadzający do krwawienia. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, podczas której ostry kamień drażni cienką i delikatną ścianę miedniczki nerkowej lub moczowodu, wywołując krwawienie. Pozostałe przyczyny są rzadsze, jednak bardzo różnorodne, a do ich zdiagnozowania często niezbędne są dodatkowe badania obrazowe (USG, tomografia).


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 7
dodano: 20:23 2015-04-14 przez: ~oj oj (5.172.*.*)
oczywiscie ze jest zle galopem do lekarza po antybiotyk oraz zaplacic za posiew z moczu i antybiotykogram zaraz na drugi dzien do kubeczka jalowego z apteki oddac srodkowa czesc strumienia moczu po leczeniu przez rok robic sobie co miesiac badanie kontrolne czy nie ma nawrotu
dodano: 13:34 2015-02-08 przez: ~gość (193.93.*.*)
Witam, mam do sprzedania Ginjal Złoty Konik, oryginalny z hologramami swiadczacymi o autentycznosci leku. Kraj pochodzenia Indonezja, prod. IKONG Pharmaceutical. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w Dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. Cena 110zl za opakowanie. Zainteresowanych proszę o kontakt: julka154@wp.pl Ogloszenie dlugoterminowe.
dodano: 15:00 2014-02-22 przez: ~gość (31.61.*.*)
Chujowa strona
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter